Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
Anadoludakiler Projesi Sergisi ve Tanıtım Programı Düzenlendi
Haber Galerisi
  • Anadoludakiler Projesi Sergisi ve Tanıtım Programı Düzenlendi

  • 28 Haziran 2024

Anadolu'da, toprağın bereketini, kültürel birikimi ve ellerin becerisini yeniden keşfetmeye ve insanlığın hizmetine sunmayı amaçlayan Anadoludakiler Projesi, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile 81 ilden gelen zanaatkârlar ve sanatçıların katılımlarıyla yapılan lansman toplantısıyla tanıtıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Ahmet Şimşek programda, “kültürel mirasımızı ve geleneksel yöntemlerimizi korurken, sürdürülebilir üretimle kaynakları koruma, yerel ekonomiyi canlandırma ve kalkınmayı desteklemeye” yönelik Bölge Kalkınma İdareleri ve Kalkınma Ajansları ile birlikte hazırlanan Anadoludakiler projesi hakkında detaylı bilgiler verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır yaptığı konuşmada, yerel ürünler ile coğrafi işaretlerin önemine vurgu yaparak, bu kapsamda kalkınma ajansları ile bölge kalkınma idarelerinin bugüne kadar verdiği desteklere dikkat çekti. Kacır, bu kurumların Bakanlık koordinasyonunda yeşil dönüşümden kaynak verimliliğine, kadın ve genç girişimciliğinden KOBİ’lere, yerel ürünlerin geliştirilmesinden eğitim ve mesleki gelişim gibi sosyal kalkınma programlarına kadar birçok alanda çalışmalar yürüttüğünü belirtti ve “Anadoludakiler” projesi kapsamında 81 ilin tamamında uygulanacak Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı-SOGEP Anadoludakiler Destek Programı'nın müjdesini verdi.

Emine Erdoğan Hanımefendi ise yürütülen projeye dair yaptığı konuşmada, “Bu projeyle Anadolu'muzun yerel ve geleneksel ürünlerini tanıtmayı, yeniliklerle günümüze taşımayı, vatandaşlarımız ve tüm insanlığın istifadesine sunmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda, yerel ürünlerimizi markalaştırarak ve küresel pazarlara taşıyarak ulusal kalkınmayı desteklemeyi hedefliyoruz. İnanıyorum ki bu anlamlı projenin her bir destekçisi, insanlığın asırlardır ilmek ilmek dokuduğu Anadolu medeniyeti kumaşına, kendi ipliğinden bir düğüm atacak, yaşatmak istediğimiz mirası daha güçlü bir şekilde geleceğe taşıyacaktır. Bizi biz yapan Anadolu, toprakla buluşarak berekete, soframıza erişerek birikime, kalbimizden dökülerek beceriye dönüşür” dedi.

Konuşmalar sonrası moderatörlüğünü Danilo Zanna'nın yaptığı, şef, seyyah ve araştırmacı Ömür Akkor, iş insanı Talip Murat Kolbaşı ve tasarımcı Dilek Hanif'in konuşmacı olduğu panelin de yer aldığı programda sanatçı Fırat Neziroğlu atölye çalışması yaptı.

Düzenlenen programa,  Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Rifat Duran, ilgili ajans personeli ve bölgeden paydaşlar katılım sağladı.

SOGEP Anadoludakiler Proje Teklif Çağrısı İlan Edildi

81 ili kapsayan SOGEP - Anadoludakiler Proje Teklif Çağrısı, Adana ve Mersin illerinde Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından yürütülecek.


Son başvuru tarihi 19 Temmuz 2024 olan çağrı kapsamında, “Coğrafyaya Özgü Bir Yerel Değerin, Ürünün ya da Üretim Biçiminin Yaşatılması”, “Saygılı Üretim Kriterleri”, “Geleneği Yaşatırken Ticaret Hacmi Oluşturan”, “Kültür Mirası ile Teknoloji Buluşması”, “Sosyal Girişimcilik” ve “Kalkınma Odaklı Turizm Modeli” önceliklerine ilişkin projelerin alınması hedefleniyor.