• T.C. ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
Adana'da Ayakkabı Moda Tasarım Merkezi Açıldı
Haber Galerisi
  • Adana'da Ayakkabı Moda Tasarım Merkezi Açıldı

  • 17 Ekim 2019

Çukurova Kalkınma Ajansı'nın (ÇKA) 2018 yılı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen, Adana Ticaret Odası'nın (ATO) başvuru sahibi ve yürütücüsü, Çukurova Üniversitesi'nin ortağı, S.S. Adana Ayakkabıcılar Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi'nin iştirakçisi olduğu  'Ayakkabı ve Moda Tasarım Merkezi' açıldı.
 

Çukurova Üniversitesi Teknopark Binası'nda faaliyete geçen merkezin açılış törenine, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Abdulsabur Endican, ATO Başkanı Atila Menevşe, ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütçü ve davetliler katıldı

 

Açılışın ilk bölümünde,  İstanbul Moda Akademisi Sektörel İlişkiler ve Satış Sorumlusu Sinem Sarı, Ayakkabı ve Tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmalara yönelik destekler hakkında ve Ticaret Bakanlığı'nın kolay destek web sayfasından firmaların nasıl faydalanabileceği hakkında bilgiler verdi. 

 

ATO  Başkanı Atila Menevşe açılış konuşmasında, "Proje ile ilimizde bulunan yüzlerce küçük ve orta ölçekli ayakkabı ve konfeksiyon üreticimizin kendi modellerinin tasarımını Adana'da yaptırarak zaman ve maliyet tasarrufu elde etmeleri ve rekabet gücünü artırmalarını hedeflemekteyiz. Daha fazla katma değer oluşturabilmek ve daha fazla kazanç elde edebilmek için marka olabilmek çok önemli. Marka değeri olmayan ürünlerin pazarda yer bulabilmesi çok güç. Bu anlamda açılan merkezin önemi büyük. İmalatçı ve toptancı firmalarımızın koleksiyon oluşturma süreçlerine katkı yapacak merkezimiz, yurtiçi ve yurtdışı müşterilerine sanal sunum yapma imkanı da sağlayacaktır. Ben bu merkezi çok önemsediğimizi ifade etmek isterim. Projenin gerçekleştirilmesinde sağladığı katkılardan dolayı Çukurova Kalkınma Ajansı'mıza ve proje ortaklarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

 

ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu ise konuşmasında, son dönemlerde ajans olarak verdikleri desteklerin; girişimcilik, tasarım ve ürün geliştirme odaklı olmasının sevindirici olduğunu belirterek, "Adana, bu projelerle geleceğe yönelik hedeflerini net bir şekilde ortaya koymaktadır. Ajans olarak böyle bir projeye destek olmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından merkezde Ayakkabı Tasarımcısı, Moda Tasarımcısı ve Moda Kalıpçısı olarak görev yapan üç personel, sektör temsilcilerine kendilerini tanıtarak; merkezde neler yapabildiklerini anlatan birer sunum gerçekleştirdi ve sunumların ardından sektör temsilcilerinin sorularını yanıtladılar.

 

Konuşmaların ardından, yapılan kurdele kesimiyle merkezin açılışı gerçekleştirildi. Adana Ayakkabı ve Moda Tasarım Merkezi'nde bulunan makineler tanıtılarak; merkezde yapılabilecek çalışmalardan örnekler katılımcılara yerinde gösterildi.