Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ÇKA’yı Ziyaret Etti

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Adana programı kapsamında Çukurova Kalkınma Ajansı’nı ziyaret etti.

ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu ve ajans personeli tarafından karşılanan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, konferans salonunda gerçekleştirilen “Güney Adana Kalkınma Projesi” bilgilendirme toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Elvan,  sadece Adana'ya değil Türkiye'nin diğer illerine de model olacak projeye Bakanlık olarak her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Gelir dağılımını iyileştirmede Türkiye'de önemli mesafeler kat ettiklerini belirten Bakan Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Türkiye genelinde hane halkı gelirlerinin yüzde 20'lik nüfus dilimlerine göre dağılımına bakıldığında, en alt yüzde 20'lik grubun geliri 2002'de yüzde 5,3'müş 2016 da bu yüzde 6,2'ye yükselmiş. Dolayısıyla gelir dağılımında bir iyileşme söz konusu ama bu istenilen düzeyde değil. Gelişmişlik farkı bölgeler arasında önemli ölçüde azaldı. Yeterli mi, değil. Adana, Mersin gibi birçok ilimizde halen bu sorunlar devam ediyor. Eğitim düzeyi düşük, yükseltmemiz gerekiyor. Çocuklar okula gitmiyorsa o çocuklara sahip çıkmamız gerekiyor. Sosyal yardım ihtiyacı varsa sosyal destek sağlamak durumundayız. Sağlık açısından bir eksiklik, dezavantaj söz konusuysa onu tamamlamak durumundayız. Hangi açıdan bakarsanız bakın adım atılması gereken bir bölge."

Elvan, kalkınma ajanslarının değişik kurum ve kuruluşlara destek versin diye değil bulunduğu yörenin kalkınması için gerekenleri belirlemek amacıyla kurulduğunu bildirdi.

Kalkınma ajansının görevinin sadece teklif çağrısına çıkıp, projeleri değerlendirip, onlara destek vermek olmadığını belirten Elvan, kalkınma ajanslarının bulundukları bölgenin ortak ve uzun vadedeki önceliklerini belirlemesi, bölge planını ortaya koyması gerektiğini vurguladı.

Elvan, ''Hem içeride hem de dışarıda yatırımcı avcılığı yapmalıyız, yatırımcıları ilimize çekmek için içeriden ve dışarıdan çaba sarf etmeliyiz. Her bir ajansımız bunu yapmalı ki ajanslar da birbirleriyle rekabet içerisinde olmalıdır. Rekabet başarıyı daha da yukarıya taşıyacaktır." dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Elvan, ÇKA Yönetim Kurulu toplantısına katılarak, Ajans faaliyetleri ve gelecek dönemde yapılması planlanan faaliyetler hakkında bilgi aldı.

Toplantıya, Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı,  Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdür V. Ömer Bilen, ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu katıldı.

Toplantı sonunda ajans personeli ile vedalaşan Bakan Elvan, Yönetim Kurulu üyeleri ve ajans  personeli ile hatıra fotoğrafı çekildi. (17 Kasım 2017)


Kurumsal     Destekler ve Belgeler         
Organizasyon Yapısı  Logo
2017 Teknik Destek Programı
Yönetim Kurulu İletişim Formu
Mevzuat
Kalkınma Kurulu İletişim Bilgileri
Çalışma Programları
Genel Sekreterlik
Kurumsal E-Posta
Faaliyet Raporları
İnsan Kaynakları
e-imzalı Resmi Yazı Teyidi


CİMER Başvuru

Arabuluculuk Davetleri İçin İletişim Bilgileri